Borlu Yalıtım Nedir?

Nisan 19, 2023

Borlu Yalıtım

borlu yalıtım

Borlu Yalıtım, binaları dışarıdan gelen sesten, sıcak/soğuktan veya su/nemden korumak için yapılan işleme denir. Bu işlem sayesinde bina dışarıdan gelen her olumsuz etkiden korunmaktadır. Yalıtım kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. Bunlar:

Isı Yalıtımı: Bu yalıtım, bina ve tesisatlar da kullanılır. Yakma ve soğutma için oluşan giderlerin büyük ölçüde azaltmaktadır.

Ses yalıtımı : Ses izolasyonu yapılarak dışarıdan gelen rahatsız edici sesin gelmesini engellemektedir.

Tesisat Yalıtımı: Isıtma ve soğutma için yapılan tesisatların daha verimli olması için yapılmaktadır.

Yangın yalıtımı: Yangın çıkmasını önleyen ve yangının yapıya zarar vermesini önleyen yalıtım türüdür.

Bor Yalıtım Nedir?

Borlu yalıtım, düşük maliyetle uzun ömür vadeden bor içerikli yalıtım malzemelerinin üretilmesiyle yapılmaya başlanmıştır. Bor içerikli olmasından dolayı, tozdan, sıcaktan ve soğuktan etkilenmemektedir. Böcek vb. şeylerden zarar görmesini engellemektedir.

 Kimyasal olmaması sebebiyle insanlara zarar vermemektedir. Bor olması sebebiyle bozulma ve çürüme yapmamaktadır. Isı, ses veya çatı izolasyonunu aynı anda yaparak hem hesaplı hem de konforlu bir alan oluşmasını sağlamaktadır.

Borlu Yalıtımın Diğer Yalıtımlara Nazaran Farkları

Türkiye, bor bakımından zengin olduğundan, bor ve borlu malzemelere ulaşmak kolay ve maliyetli olmaktadır. Bor katkılı yalıtım malzemelerin içinde büyük oranda geri dönüştürülmüş kağıt hamuru kullanılır. Dolasıyla doğaya zarar vermemektedir.

 Üretimi oldukça enerji tasarrufu sağlamaktadır.

 Bor malzemeleri yangına karşı dayanıklılık gösterir.

 Birçok yapım çeşidi bulunmakla birlikte yapılışı kolay olan bir sisteme sahiptir.

Bor Yalıtım Nerede Yaptırılır?

Bu alanda uzun zamandır hizmet veren “Starbor” firmasını tercih edebilirsiniz. Starbor ülke genelinde birçok bayiliğe sahiptir. Firma olarak tüm izin ve tescilleri bulunmaktadır.

Hangi Alanda Kullanılmaktadır?

Borlu yalıtım alanları avantajlarından dolayı kolaydır. Starbor firması pek çok alanda uygulamaktadır. Bunlar:

Çatı Yalıtımı

Çatıdaki ısı kaybını önlemek amacıyla çatılara püskürtme şeklinde yapılabilmektedir. Çatıya yapılan Starbor yalıtım sayesinde soğuk ve sıcaktan koruma sağlanabilmektedir.

Bodrum Yalıtımı

Bodrum katlarında ters tavana uygulanan püskürtme uygulamasıyla yapılır. Böylece katlar arasında ses yalıtımı ve ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Otopark gibi yerlerde yangın geciktirici özelliği il emniyet sağlar.

Dış Cephe Yalıtımı

Bina cepheleri püskürtme şeklinde uygulanarak yalıtım sağlanır. Püskürtme uygulanan malzeme kompozit cephe kaplama ile kaplanmaktadır.

Ahşap Yapılar

Starbor, ahşap yapılarda kullanılarak ahşabın ömrünü uzatmaktadır. yangın yalıtımı sayesinde de yangın durumunda dayanıklılık sağlamaktadır. Dolasıyla Starbor yalıtım, ahşap yapılar için en verimli yalıtım malzemesidir.

Sanayi Yapılar

Starbor özel yapıştırıcı sayesinde trapez saca püskürtülür. Bu uygulama sayesinde küf ve terleme önlenmektedir.

Sosyal Tesisler

Starbor sosyal tesislerde birçok alanda kullanılmaktadır.

Hayvan Çiftlikleri

Çiftlikler, kümesler ve besihanelerde yalıtım sağlanmaktadır.

Salonlar

Starbor, üstün ses yutucu özelliği bulunmaktadır. İyi bir akustik imkânı sağladığından otel, konferans, tiyatro gibi salonlarda tercih edilir.

Uygulama Yöntemleri Nedir?

 Starbor firması üç farklı yalıtım yöntemi kullanmaktadır. Bunlar:

Serme Uygulaması:

Uygulama makinesi (Bormak) ile elde edilen yün haliyle beşik çatılarda alçıpan-rabis, lambiri ve zar betona uygulanmasıdır. Starbor, uygulandığı alana pürüzsüz örtülerek yalıtım sağlanmaktadır.

Püskürtme Uygulaması

Bormak ile selüloz ve bor minarelerinin karıştırılır. Uygulanma hortumuyla ters çatı, duvar ve bodrum katları yüzeylerine püskürterek yapılır.

Doldurma Yöntemi

Uygulama hortumu ve Bormak makinesi içinde selüloz ve bor minareli karıştırılır. Bu yöntemde iki kaplama arasına doldurularak yapılır.

Starbor hakkında daha net bir bilgi almak için Starbor internet sitesine girebilirsiniz. İnternet sitelerinden iletişim bilgilerine ulaşabilir, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 

Yorum Bırak

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

X

Teklif Formu

TEKLİF FORMU
"Lütfen aşağıdaki formu doldurup bize gönderiniz."